NOYA Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

GRUP TERAPİSİ

Grup terapisi psikolojik açıdan çeşitli zorlukları olan kişilerin bir terapist tarafından yönetilen bir grup içerisinde birbirleri ile etkileşimde bulunarak psikolojik sıkıntılarının üstesinden geldikleri bir tedavi biçimidir. Grup terapisi yöntemleri de bireysel terapi yöntemleri gibi çeşitlilik gösterir, destekleyici, bilişsel davranışçı kişilerarası veya analitik yönelimli grup terapileri gibi.

Gruplar çoğunlukla 8-12 kişiden oluşurlar ve genellikle haftada bir toplanırlar, ancak bu bir zorunluluk değildir. İhtiyaca göre grup daha sık ya da daha az toplanabilir. Burada grubun amacı ve kullanılan yöntem de belirleyicidir. Örneğin, analitik yönelimli gruplar genellikle daha uzun süre ile toplanırken, bilişsel davranışçı yönelimli gruplar somut hedeflere yönelik olarak toplandıklarından daha kısa sürerler.

Bir diğer kriter grubun açık ya da kapalı grup olmasıdır. Kapalı gruplarda grup oluşturulduktan sonra yeni üye alım söz konusu değildir. Dolayısıyla nispeten daha kısa sürelidir ve gruptaki üye sayısı üçe düşse bile devam eder. Açık gruplarda ise grup terapisi devam ederken gruba yeni bir üye girebilir ve eski ve yeni üyeler bir arada olur.

Gruplar benzer sorunları olan kişilerden oluşan homojen gruplar olabileceği gibi farklı psikiyatrik sorunlardan muzdarip bireylerin bir araya geldiği heterojen gruplar da olabilir.

Bize Katılın